13.–14. září 2025
„Architektonické dědictví aneb od Přemysla Otakara II. po Havla“
Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.
Vážení milovníci historie, architektury a památek,
vítejte na stránkách, které vám poslouží k lepší orientaci v pestrém programu Národního zahájení Dnů evropského dědictví, které v roce svého 760. výročí od první písemné zmínky hostí královské, univerzitní i biskupské město České Budějovice, které se v roce 2028 stane Evropským hlavním městem kultury. Jsme přesvědčeni, že historie nám tu toho hodně zanechala a že vám návštěvníkům, ale i rodákům a patriotům máme co nabídnout.
Program je členěn po jednotlivých historických obdobích. Využijte přehledných tabulek, kde vše uvidíte vedle sebe. Samostatný blok je pak věnován doprovodnému programu jak na Piaristickém náměstí a v letním kině Háječek, tak i na dvoře Národního památkového ústavu U Ferusů.
Dny evropského dědictví (EHD) jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Za realizační tým Miroslav Mareš
„Časy se mění a město s nimi. Jen těžko bychom poznávali mnohá zákoutí Českých Budějovic, kdybychom se ocitli dejme tomu v dobách Marie Terezie, a tehdejší měšťan by se zase divil, jak město vypadalo za vlády Karla IV. Přesto zůstávají některá místa zachována po celé věky. Jak budovy stárnou, stávají se pamětihodnostmi, které si zaslouží naši pozornost nejen pro své samotné stáří, nýbrž i jako svědkové dávných dějů a způsobů života. Trvalo však řadu generací, než si lidé tuto myšlenku naplno uvědomili. Až ve chvíli, kdy památné stavby mizely jako na jaře sníh, objevilo se i v duši moderního člověka jakési prázdno a nostalgie po starých časech. Tenkrát se zrodil zájem o památky a jejich záchranu, zprvu možná spíše romantický, ale čím dál víc také podložený odborným výzkumem, který přerostl až v Dny evropského dědictví.“
PhDr. Daniel Kovář
Aktuální informace o programu www.kultur-kontakt.cz, www.inbudejovice.cz , Turistické informační centrum nám. Přemysla Ot. II., tel. 386 801 413.
Pořadatel: Statutární město České Budějovice – Odbor památkové péče Magistrátu města
Partneři: Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska, Národní ústav lidové kultury Strážnice
Námět a realizace: Miroslav Mareš Agentura Kultur-Kontakt
Zdroj fotografií, není-li uvedeno jinak: archivy Agentury Kultur-Kontakt, Státní okresní archiv České Budějovice, Milan Binder, Jarmila Sajtlová
Úvodní grafiku Františka Doubka jsme použili s laskavým svolením Studia JR s.r.o. pana Jiřího Reiniše.
Změna programu vyhrazena!
Záštitu nad akcí převzali:
Ministr kultury Mgr. Martin Baxa a hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba

- Přehledný rozvrh
- PROGRAM NA PIARISTICKÉM NÁMĚSTÍ
- GOTIKA 13.–14. STOLETÍ
- RENESANCE 15.–16. STOLETÍ
- BAROKO, ROKOKO 17.–18. STOLETÍ
- STAVEBNÍ SLOHY 19. STOLETÍ
- PRVNÍ REPUBLIKA 1918–1938
- SOCIALISMUS 1948–1989
- NAPŘÍČ STALETÍMI
- PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI
- PROGRAM NPÚ NA DVOŘE U FERUSŮ
- VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ OBJEKTY
- Koncert MONIKA ABSOLONOVÁ
- VÝSTAVA Nositelé tradice lidových řemesel