Do všech objektů je vstup volný v čase 9:00 – 17:00 hod. není-li uvedeno jinak.
1. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích – výstavní expozice – Dukelská 1 SOBOTA A NEDĚLE
Od 9:00 do 17:00 hodin bude možné zdarma navštívit jak stálé, tak krátkodobé výstavy.
Stálá přírodovědná, archeologická a národopisná expozice (1. místo a titul Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis) / Stálá expozice Příběh města Českých Budějovic / Zapomenutá hudba na jihu Čech / Masožravky na terase / 100 let českobudějovického národopisu / Houby města Českých Budějovic / Veduty města Českých Budějovic
2. Muzeum koněspřežky – Mánesova 44 SOBOTA A NEDĚLE
Strážní domek z roku 1828 byl situován v prostoru nákladového nádraží koněspřežky. Jedná se o cenou technickou památku dokládající provoz a fungování koněspřežky. Domek byl po roce 1873, kdy bylo nádraží prodáno továrně Hardtmuth, zvýšen a upravován. Bývalý strážní domek byl v roce 1977 v souvislosti s rozšiřováním Mánesovy ulice asi o 10 m přesunut na současné místo a následně zrekonstruován. V interiéru se původně nalézaly dvě místnosti a kuchyň.
3. Věž Železná panna – Zátkovo nábřeží SOBOTA A NEDĚLE
Spolek Města Otakarova vás zve do Muzea Přemysla Otakara II. V části prostoru hradební věže mohou návštěvníci shlédnout patnáct panelů životního příběhu a politické dráhy Přemysla Otakara II.
Sobota ve 12:00 – Slavnostní předání Ceny města České Budějovice a spolku města Otakarova za POČIN ROKU V OTAKAROVÝCH MĚSTECH V ROCE 2024.
Jde o bienální cenu za aktivní přístup k poznání historie nebo opravu kulturní památky nebo propagaci díla krále Přemysla Otakara II v místě, které je s jeho životem a působením spojeno, především ve městech která založil nebo zvelebil. V minulosti byla takto oceněna města Litovel, Kolín nad Labem a Uherský Brod. Cena je udělována jen za dokončené aktivity a poprvé byla udělena za rok 2018. Doprovází tak program „Desetiletí Otakarových měst“ vyhlášený zapsaným spolkem města Otakarova z Českých Budějovic v roce 2018″
4. Kostel svaté Rodiny – Karla IV. 466 SOBOTA A NEDĚLE
Tento novogotický kostel byl zbudován v letech 1886–1888 v komplexu kláštera a sirotčince Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Roku 2018 byl prohlášen kulturní památkou České repubilky. Stavba tohoto jednoduchého jednolodního kostela je navržena stejně jako Růženecký kostel v beuronském stylu benediktinem Gislenem Béthunem. Stěny i strop zdobí bohaté především rostlinné a geometrické motivy.
5. Polygonální bašta – Piaristické náměstí 2 + výstava fotografií Petra Zikmunda „Černobílé Budějovice“ POUZE NEDĚLE
Polygonální bašta, též někdy nazývaná jako víceboká, je nedílnou součástí městského opevnění již od 14. století. Její horní část pak pochází až z konce 15. století. Půdorys bašty je ve dvou dolních patrech čtyřboký, horní dvě patra jsou naopak šestiboká. Bašta zabírala celý prostor parkánu. Že se jednalo o baštu obrannou nám dosvědčují tzv. klíčové střílny. Od konce 18. století bašta sloužila po určitý čas jako obydlí.
Výstava fotografií Petra Zikmunda „Černobílé Budějovice“
Po celý den je možné v prostorách Polygonální bašty shlédnout unikátní výstavu fotografií českobudějovického fotografa Petra Zikmunda, která dostala stejný název, jako letos vydaná kniha „Černobílé fotografie“. Zachycuje současnou jihočeskou metropoli. Střízlivou černobílou kompozicí se autor vymezuje vůči moderním trendům zaměřeným na efekt a křiklavost sdělení.
6. Rabenštejnská věž – Panská 4 POUZE NEDĚLE
Nejlépe dochovaná věž středověkého opevnění města byla postavena po roce 1390. Byla o něco nižší a neměla čtvrtou stěnu směrem do města, aby v případě dobytí nepřítelem neskýtala útočiště. Až roku 1452 došlo k jejímu zvýšení o patro a uzavření zdí na vnitřní straně. Z této doby pochází dosud zachovaný strmý krov a trojice arkýřů, určených k obraně. Právě tyto prostory středověkého krovu si budete moci na vlastní nebezpečí prohlédnout.
7. AJG – Wortnerův dům – U Černé věže 22 POUZE NEDĚLE
Stálá expozice situovaná do Wortnerova domu v Českých Budějovicích představuje výběr ze sbírkových předmětů Alšovy jihočeské galerie. Základem sbírky, a tedy prvními přírůstky, byla díla středověkého umění.
Představení nové knihy „Budějovické století“ s autorským čtením Mgr. Jana Štiftera
Délka 45 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 14:00 hod. Sraz před budovou AJG U Černé věže 22 – REZERVACE VSTUPENEK NUTNÁ!!!
Jedno město, deset životních příběhů. České Budějovice mají 100tisíc příběhů. Ty nejstarší jsou cenné proto, že zachycují dávno zmizelý svět: plavecký bazén na Palackého náměstí, slavné prvorepublikové firmy, venkovský život ještě samostatné obce Suché Vrbné. Unikátní historie vypsaná do paměti Budějčáků. Postupně ale mizí. Kniha zachycuje osudy těch, kteří se rozhodli vyprávět. Deseti lidí a jejich vlastního „Budějovického století“. Stihli to: dokázali předat alespoň kus své paměti knize, která slouží jako časová konzerva: díky ní tyhle životy nikdy nezmizí. Na stránkách publikace se rozehrávají rodinná dramata i velké dějiny. Přicházíme do vily na Lidické, kam se právě stěhuje ředitel Gestapa. Otevíráme bránu sirotčince – toho zapomenutého světa opuštěných dětí na Senovážném náměstí. Plujeme po Vltavě na Hlubokou, když na Budějovice padají bomby. Kniha Budějovické století přináší informace, které nebyly dosud nikdy publikované: jsou to autentické vzpomínky těch, kteří stihli 20. století prožít, a ještě o něm vyprávět. Knihu doplňují desítky historických fotografií, mnohé publikované úplně poprvé.