Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.
Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 11. 8. 2025
SOBOTA 13. 9. 2025
1. Přednáška „Jak pára spojila Budějovice se světem“ – Ing. Jiří Kafka
Délka 60 minut. Kapacita 200 osob. Začátek ve 13:30 hod. Sraz před Bio Kotva, Lidická 2110.
Na prahu 19. století se nejvyšší přepravní rychlost rovnala rychlosti koně, na jeho konci už z Budějovic vyjížděly parní vlaky do pěti směrů. Od roku 1868 se parní lokomotivy proháněly mezi Budějovicemi a Plzní. V roce 1870 byla otevřena trať do Vídně a dokončena přestavba trati přes Horní Dvořiště do Rakous. V roce 1874 byla otevřena spojovací dráha do Veselí. Ještě si myslíte, že si se znalcem a milovníkem železnice, panem Jiřím Kafkou nebudete mít o čem povídat?
2. Komentovaná prohlídka „Koněspřežka byla první?“ – PhDr. Ivo Hajn
Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 14:30 hod. Sraz vedle Muzea koněspřežky, Mánesova 10.
Převratnou novinkou v dopravě 19. století se stala bezpochyby koněspřežná železnice, budovaná v letech 1825–1832, která propojila naše město s Lincem, kam jste se „koňkou“ dostali za pouhých 14 hodin. S panem Ivo Hajnem, autorem expozice v muzeu koněspřežky, se vydáte po jejích stopách. Dozvíte se kudy vedl násep přes dno vysušeného Krumlovského rybníka, kde se sůl překládala do lodí, kde se nastupovalo k osobní přepravě a kde se kupovali lístky.
3. Komentovaná prohlídka „O velikých povodních“ – Tomáš Hobizal
Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 14:00 hod. Sraz na radničním nádvoří.
Stojí-li naše město na soutoku dvou řek, nemůžeme se divit, že je občas postihne i nějaká ta povodeň. Ty ovšem obzvláště v 19. století přicházely velmi často a docela pravidelně. Velká voda s ledovou dřenicí strhla dne 18. 2. 1876 Železný most přes Malši. Tabulky s ukazatelem výšky vody nám připomínají katastrofální povodeň ze dne 3. 9. 1888. V 90. letech 19. století byla zahájena regulace řek. S milovníkem vody, panem Tomášem Hobizalem, si tyto katastrofy připomenete.
4. Přednáška „Tak vyprávějte, mistře“ – Mgr. Jan Štifter
Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 9:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí v jeho spisech. Kdyby je nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu?
5. Komentovaná prohlídka českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem.
Délka 55 minut. Kapacita 25 osob. Začátky v 10:30/11:30/12:30/14:30/15:30 hod. Sraz na radničním nádvoří.
Povíte si o úřadu purkmistra v 19. století. Nahlédnete do obřadní síně s nástropní freskou šalamounova soudu, vystoupáte na vyhlídkovou věž i na střechu k sochám Josefa Dietricha a dozvíte se mnohé zajímavosti o architektuře této významné stavby. Zaměříte se i na propojení okolních domů s historickou budovou.
NEDĚLE 14. 9. 2025
1. Přednáška „Hardtmuthova továrna na dně rybníka“ – Ing. Josef Hošek
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:00 hod. Sraz před DDM Hardtmuthova vila, U Zimního stadionu 1.
Bratři Ludwig a Carl Hardtmuthové se na radu svého přítele, budějovického podnikatele a mecenáše Vojtěcha Lanny, rozhodli v roce 1848 přesunout svoji továrnu na kameninu a tužky do Českých Budějovic. Jaké důvody je k tomu přiměly a jak se jim dařilo se dozvíte od pana Ing. Josefa Hoška. Vyprávění bude rozšířeno i na další slavné členy tohoto podnikatelského rodu.
2. Komentovaná prohlídka „Klasicistní stavitelství Josefa Sandnera“ – Ing. arch. Vladimír Musil
Délka 90 minut. Kapacita 30 osob. Začátek ve 13:30 hod. Sraz na radničním nádvoří.
Víte, jaké známé budějovické stavby nesou na svých stavebních plánech podpis Josefa Sandnera – významného klasicistního stavitele? Tento městský stavitel do města České Budějovice přišel v roce 1828. O 4 roky později si koupil dům v České ulici č. 28, podílel se na přestavbě či výstavbě mnoha budov ať už se jednalo o zájezdní hostinec U Zelené ratolesti, Mariánská kasárna či krásnou Eggertovu vilu. Vydejte se s námi putovat městem a seznamte se s dílem Josefa Sandnera.
3. Komentovaná prohlídka českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem
Délka 55 minut. Kapacita 25 osob. Začátky v 10:30/11:30/12:30/14:30/15:30 hod. Sraz na radničním nádvoří.
Povíte si o úřadu rychtáře i purkmistra. Nahlédnete do obřadní síně s nástropní freskou šalamounova soudu, vystoupáte nejen na vyhlídkovou věž, ale i na střechu radnice k sochám Josefa Dietricha a dozvíte se mnohé zajímavosti o architektuře této významné stavby