Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.
Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 17. 3. 2025
1. Přednáška „Jak pára spojila Budějovice se světem“ – Ing. Jiří Kafka
Délka 60 minut. Kapacita 80osob. Začátek v 11:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Na prahu 19. stol. se nejvyšší přepravní rychlost rovnala rychlosti koně, na jeho konci už z Budějovic vyjížděly parní vlaky do pěti směrů. Od roku 1868 se parní lokomotivy proháněly mezi Budějovicemi a Plzní, 1870 byla otevřena trať do Vídně a dokončena přestavba trati přes Horní Dvořiště do Rakous, 1874 otevřena spojovací dráha do Veselí a 1892 do Krumlova a Želnavy. Ještě si myslíte, že si se znalcem a milovníkem železnice, panem Ing. Jiřím Kafkou nebudeme mít o čem povídat?
2. Komentovaná prohlídka „O velikých povodních“ – Tomáš Hobizal
Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:00 hod. Sraz na radničním nádvoří.
Stojí-li naše město na soutoku dvou řek, nemůžeme se divit, že je občas postihne i nějaká ta povodeň. Ty ovšem obzvláště v 19. století přicházely velmi často a docela pravidelně. Velká voda s ledovou dřenicí strhla dne 18. 2. 1876 Železný most přes Malši. Dodnes dochované tabulky s ukazatelem výšky vody nám připomínají katastrofální povodeň ze dne 3. 9. 1888. Častokráte byly zatápěny dříve nezastavěné plochy na předměstích. A tak byla v 90. letech 19. století zahájena regulace řek ve snaze tomu zabránit. V letech 1897–1898 byly od města odkloněny potoky Dobrovodský a Vrátecký a na jejich horních tocích vybudovány retenční nádrže. S milovníkem vody, panem Tomášem Hobizalem, si tyto katastrofy připomeneme přímo na místech s nimi spojených.
3. Komentovaná prohlídka „Koněspřežka byla první?“ – PhDr. Ivo Hajn
Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátek ve 13:00 hod. Sraz na radniční nádvoří.
Převratnou novinkou v dopravě 19. století se stala bezpochyby koněspřežná železnice, budovaná v letech 1825–1832, která propojila naše město s Lincem, kam jste se „koňkou“ dostali za pouhých 14 hodin. Dříve by vám cesta zabrala dva nebo tři dny. S panem Ivo Hajnem, autorem expozice v muzeu koněspřežky odkud se vydáme po jejích stopách, si ukážeme mnohé zajímavosti. Dozvíme se, kudy vedl násep přes dno vysušeného Krumlovského rybníka, kde se sůl překládala do lodí, kde se nastupovalo k osobní přepravě a kde se kupovaly lístky. Naše putování zakončíme v zájezdním hostinci U Zelené ratolesti, který vlastnil velký mecenáš a budějovický podnikatel nejen v dopravě, pan Vojtěch Lanna.
4. Přednáška „Tak vyprávějte mistře“ – Jan Štifter
Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Začátek v 9:00 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. V rodinách, kde se řemeslo předávalo z generace na generaci, najednou nebyl nástupce. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí ve spisech Karla Hlubučka, jejich život se proměnil do písmen a zažloutlých cyklostylů. Kdyby je Hlubuček nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu?