Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.
Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 28. 3. 2022
1. „19. století očima archiváře aneb co nám vše předci zanechali “ – PhDr. Daniel Kovář
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:00 hod. Sraz před Státním okresním archivem, Rudolfovská 40
Během 19. století se Budějovice několikanásobně rozrostly – počet domů se zvýšil ze zhruba 680 na 1 926. Nárůst obyvatelstva během bouřlivého 19. století byl téměř sedminásobný. Na sklonku 18. století zde žilo necelých 5 800 obyvatel, zatímco v roce 1900 to již bylo 39 328 obyvatel. S čímž pochopitelně souvisel i nárůst úřední agendy. Většina dokumentů se nám dochovala do dnešních časů. Pojďme společně s ředitelem archivu panem doktorem Danielem Kovářem nahlédnout do některých těchto zajímavých svědectví, dodnes pečlivě uchovávaných ve zdejším archivu.
2. „Rod zvonařů aneb když žezlo převzal Rudolf Perner“ – Ing. Jiří Fošum
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 9:30 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Slavná zvonařská rodina Pernerů přišla do Budějovic roku 1772, kdy převzali slévárnu zvonů v Kněžské ulici po Antonínu Pöglovi, a založili tak budějovickou větev rodu Pernerů. Roku 1894 se firmy ujímá Rudolf Perner, který kolem roku 1900 vybudoval na okraji Suchého Vrbného nové slévárny a rodinnou vilu. Během přednášky se dozvíte nejen o tom, jak se toto prastaré řemeslo za ta století skoro vůbec nezměnilo, ale i o životních osudech slavné rodiny zvonařů – Pernerů.
3. „Pozdrav z Budějovic“ – Milan Binder
Délka 60 minut. Kapacita 30 osob. Začátek v 11:00 a 15:00 hod. Přednáškový sál a chodba Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Jak město vypadalo a jak se měnilo, ukazují kromě plánů také veduty, obrazy a později i fotografie. Roku 1867 nasnímal Richter zdejší Pražskou bránu před zbořením, a zahájil tak vědomou dokumentaci mizejících Budějovic. Hledáčkem svých aparátů sledovali proměny města Woldan, Příbramský, Rundensteiner a jiní, před jejichž objektivy se vystřídal i bezpočet místních osobností. Těsně před rokem 1900 došla značného rozšíření a obliby také další novinka – obrázkové pohlednice. Se zdejším patriotem, fotografem, vydavatelem a sběratelem Milanem Binderem si prohlédnete nejen unikátní výstavu pohlednic, ale dozvíte se i mnohé zajímavosti z historie města.
4. „Tak vyprávějte, mistře…“ – Mgr. Jan Štifter
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 13:00 hod. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Za pět minut dvanáct přicházel Karel Hlubuček za starými řemeslnými mistry, aby vyslechl jejich příběhy, zapsal výrobní postupy, zakreslil nářadí. V rodinách, kde se řemeslo předávalo z generace na generaci, najednou nebyl nástupce. Poslední hamerníci, sekerníci nebo bednáři dnes žijí ve spisech Karla Hlubučka, jejich život se proměnil do písmen a zažloutlých cyklostylů. Kdyby je Hlubuček nerozpovídal, odnesli by si velkou část jihočeské paměti do hrobu. Kdo vlastně byl tento nadšený dokumentátor, proč mu posílal dopisy svých milenek Jaroslav Seifert a co se nakonec semlelo na konci roku 1958, že přišel o dům, respekt i svobodu?
5. „Vila rodiny Lannů v rakouském Gmundenu objektivem fotografa Milana Bindera.“ – Milan Binder
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 13:30 hod. Přednáškový sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.
Známý budějovický patriot, fotograf a vydavatel Milan Binder měl tu možnost se při přípravě knihy o rodu Lannů podívat do jejich letního sídla umístěného do skalnaté krajiny Solnohradska v Horních Rakousích. Krátce poté, co Vojtěch Lanna dokončil svoji pražskou vilu, vystavěl pohodlnou rodinnou rezidenci v lázeňském městečku Gmunden u Travenského jezera. Dodnes zde žije jeho pravnuk, generál Hubertus von Trauttenberg.
6. „Jak pára spojila Budějovice se světem“ – Ing. Jiří Kafka
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 14:30 hod. AJG Wortnerův dům. Sraz před AJG, ulice U Černé věže 22.
Na prahu 19. století se nejvyšší přepravní rychlost rovnala rychlosti koně, na jeho konci už z Budějovic vyjížděly parní vlaky do pěti směrů. Od roku 1868 se parní lokomotivy proháněly mezi Budějovicemi a Plzní, 1870 byla otevřena trať do Vídně a dokončena přestavba trati přes Horní Dvořiště do Rakous, 1874 otevřena spojovací dráha do Veselí a 1892 do Krumlova a Želnavy. Ještě si myslíte, že si se znalcem a milovníkem železnice, panem Ing. Jiřím Kafkou, nebudeme mít o čem povídat?
7. „Hardtmuthova továrna na dně rybníka“– Ing. Josef Hošek
Délka 60 minut. Kapacita 50 osob. Začátek v 10:00 hod. DDM Hardtmuthova vila, ulice U Zimního stadionu 1.
Bratři Ludwig a Carl Hardtmuthové se na radu svého přítele, budějovického podnikatele a mecenáše Vojtěcha Lanny, rozhodli v roce 1848 přesunout svoji továrnu na kameninu a tužky do Českých Budějovic. Jaké důvody je k tomu přiměly, a jak se jim dařilo, se dozvíme od pana Josefa Hoška. Protože přednáška bude symbolicky probíhat v Hardtmuthově vile, která ovšem v době klasicistní ještě nestála, můžeme si dovolit rozšířit naše vyprávění i na další slavné členy tohoto podnikatelského rodu.