Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice.
Prodej bezplatných vstupenek bude zahájen od 28. 3. 2022
1. Prohlídka Vodárenské věže
Prohlídky v 9:00 / 10:00 / 11:00 / 13:00 / 14:00 / 15:00 / 16:00 hod. Délka 50 minut, kapacita 25 osob. Sraz před vstupem do věže.
Ve Vodárenské věži se zábavnou formou můžete seznámit s historií zásobování města pitnou vodou. Zaměříme se na období klasicismu, kdy se od roku 1862 započalo ve vnitřním městě s výměnou dřevěných rour za kovové potrubí. Množství epidemií donutilo město hledat nové zdroje pitné vody. S řešením přišel Friedrich Passini, který navrhl zbudovat vodovod a vodojem u nedabylského prameniště. Stavba vodovodu pitné vody následně proběhla v letech 1881—1882 souběžně se zbudováním úpravny užitkové vody u rekonstruované vodárenské věže.
2. Prohlídka českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem.
Prohlídky v 9:30 / 10:30 / 11:30 / 13:30 / 14:30 / 15:30 hod. Délka 55 minut, kapacita 25 osob. Sraz na radničním nádvoří.
Návštěvníci prohlídky se s kostýmovaným průvodcem podívají na místa, kam se veřejnost dostane jen při mimořádných příležitostech. Seznámí se se stavebním vývojem této dominanty Budějovic se zaměřením na zadní klasicistní trakt z roku 1825. Návštěvníci uvidí jak obřadní síň s freskou Šalamounova soudu, tak originály soch kardinálních ctností. V závěru prohlídky se pak budou moci pokochat pohledem na náměstí Přemysla Otakara II. přímo ze střechy radnice.
3. Komentovaná prohlídka „Dominikánský klášter za působení piaristů“- Ing. Jiří Míchal
Délka 90 minut. Kapacita 50 osob. Začátky v 9:00 a 11:30 hod. Sraz před hlavním vstupem do kláštera – Piaristické náměstí.
Se zdejším kostelníkem a znalcem místní historie panem Jiřím Míchalem si během prohlídky nově opraveného kláštera připomeneme období, kdy klášter spravoval řád piaristů. S blížícím se šestistým výročím založení kláštera, tj. rokem 1865, se v duchu tehdy panujícího romantismu začaly rozmáhat hlasy požadující, aby kostelu byla vrácena “pravá původní podoba“, aby z něj byly odstraněny všechny pozdější přestavby a doplňky. Peníze nakonec stačily jen na nahrazení hlavního a bočních barokních oltářů a pořízení novogotických lavic pro řeholníky do presbytáře. A tak paradoxně jedinými většími stavebními úpravami za piaristů bylo nešťastné zbourání boční severní kaple a přestavba té jižní na sakristii.
4. Komentovaná prohlídka „KD Slávie – dům mnoha tváří a jmen“ – Lukáš Auracián Petrželka
Délka 60 minut. Kapacita 35 osob. Začátky v 09:00 a 13:00 hod. Sraz před vstupem do KD Slávie – Jirsíkova 2.
Když byl na Silvestra roku 1872 Německý dům slavnostně otevřen, netušil dokonce ani jeho projektant, architekt Ignác Ullmann, co tento dům čeká. Dnes již asi nikdo nedokáže spočítat, kolikrát se v něm hrál valčík a kolik „Budějčáků“ při plesech či tanečních tu protančilo své střevíčky. Od začátku plnil dům funkci společenského, kulturního a politického střediska českobudějovických Němců. Za první republiky zde sídlili čelní představitelé Sudetoněmecké strany a v sále řečníval jejich vůdce Konrad Henlein i generál SS K. H. Frank. V květnu 1945, když se do domu nastěhovala KSČ, získal název Stalinův dům. i když později nesl název Posádkový dům, Dům československé armády – odtud lidově Armáďák – či Městský dům osvěty, stále to byla a je významná stavba města, kterou v letošním roce čeká generální rekonstrukce. Máme tak jednu z posledních šancí si dům prohlédnout takřka od sklepa až po půdu. Naší průvodkyní bude paní Iva Peštová, která je s tímto domem nerozlučně spjata již mnoho let.