148. Výlet – JE Temelín, zaniklé obce a Týn nad Vltavou

Z důvodu nařízení Vlády ČR o omezení počtu lidí na hromadných akcí, platné od 5. 10. 2020 je Výlet za historií v tomto termínu zrušený!!!!

O následném vývoji – novém termínu či úplném zrušení – Vás budeme zde včas informovat!!!!!

Výlet za historií Jaderné elektrárny Temelín i zaniklých obcí v okolí a za historií Týna nad Vltavou

PhDr. Jan Bartuška, Eva Dvořáková

Cena: 450,- / 500,- Kč

Ne. 11. 10. – 8:30 – 17:30 hod. Sraz v 8:00 hod. na Mariánském náměstí – autobusová zastávka

Prohlídkou návštěvního centra elektrárny si připomeneme 20 let od zahájení jejího provozu. S pane profesorem Janem Bartuškou budeme putovat po místech zaniklých osad, které musely ustoupit stavbě elektrárny. V Týně nad Vltavou poznáme spoustu slavných rodáků a významných staveb o jejichž osudech nám bude vyprávět paní Eva Dvořáková. Není snad v Týně dům, o kterém by něco nevěděla.

Plánovaný program výletu:

8,15                            sraz na Mariánském náměstí

8,30 – 9,00                autobusový přesun k Jaderné elektrárně Temelín

9,00 – 10,30               Prohlídka elektrárny s připomínkou 20 let od zahájení provozu, včetně prohlídky současného infocentra JETE, bývalého zámečku Vysoký Hrádek, kde se seznámíme jak s jeho historií, tak i prostřednictvím počítačových ukázek a animací s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními a základy reaktorové fyziky a bezpečnosti.

10,30 – 12,30             S panem profesorem Bartuškou se vydáme hledat pozůstatky obcí, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny. Navštívíme např. kostel ve Křtěnově, ale i místa, kde stával Temelínec, Podhájí, Knín aj., abychom si na starých fotografiích připomněli tyto vesničky i osudy lidí, kteří tu žili.

12,30 – 12,45              přesun do Týna nad Vltavou

12,45 – 13,30             pauza na oběd

13,30 – 17,00              Procházka městem s paní Evou Dvořákovou. Ta o Týně napsala mnoho knih a pravidelně přispívá do Vltavotýnského zpravodaje. Několik let s magnetofonem v ruce navštěvovala starousedlíky, aby získala zajímavá vyprávění o „starých časech“ i místním životě a řemeslech. Historie města je její velkou láskou.

17,00 – 17,30              autobusový přesun směr České Budějovice

Autor příspěvku: mareskk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..